Sümboolika

KEILA KOOLI SÜMBOL


Meie lugu Põhjatähe kohta
Keila Kooli sümboliks on Põhjatäht, mis hakkas kooli tegevusi saatma 2010. aastast alates kui valmis Ehitajate tee 1 asuv koolimaja.

Logo käsiraamat ilmus 24. septembril 2010 ja sellest ajast alates on kooli ametlikel dokumentidel ja pidulikul staažimärgil Põhjatähe kuju.

Põhjatäht, kui läbi aegade teenäitaja meremeestele ja teelistele, sümboliseerib edumeelsust ja edasipürgimise tahet ning sihti, mille poole püüelda. Samas on see sümbol meie koolis maja keskpaik ning kindlaks kohtumispunktiks nii koolikaaslastele kui ka külalistele.

„Kohtume tähe juures!” on ütlus, mida ei saa valesti mõista või seda kusagilt mujalt otsida, kui aatriumist. See on meie uute õpilaste jaoks kooli avastamise alguspunkt. Kooli jaoks sümboliseerib Põhjatäht püsivust ja sihikindlust. Kui me vaatame öötaevasse ja leiame sealt Põhjatähe, siis ka järgmisel ööl leiame ta sealtsamast ja  kogu tähistaevas põhjapoolkeral näib tiirlevat tema ümber. Sama on kooliharidusega. See on kindel, ei kao ja seda ei saa keegi meilt ära võtta. Haridus on nagu Põhjatäht, mis näitab suunda kuigi suur maailm meie ümber tiirleb, pöörleb ja muutub.

Andmeid Põhjatähe e Põhjanaela kohta astronoomiast

Väikese Vankri heledaim täht on Põhjanael. Kõik teised tähed tiirutavad tema ümber. Põhjanael on taevavõlvi põhi. Kõik, mis põhja all asub, on põhjas. Kindla asukoha tõttu on ta olnud äärmiselt oluline orienteerumisel, eriti meresõidul. (A.Kuperjanov, Rattad, 11.04.01)

Põhjatähe e Põhjanaela järgi saab põhjapoolkeral (välja arvatud põhjapooluse lähedal) määrata põhjasuunda. See omakorda võimaldab kindlaks teha teised ilmakaared ning lihtsustab oluliselt öist navigeerimist. Põhjanaela järgi saab põhjasuuna kindlaks teha oluliselt täpsemini kui kompassi järgi, sest Maa geograafiline põhjapoolus ja magnetiline põhjapoolus ei asu kõikjal samas suunas. Eestis on nende pooluste vaheline hälve mõni kaarekraad, kuid leidub paiku, kus see on palju suurem. Põhjanaela abil saab täpset põhjasuunda määrata kaks korda (tähe) ööpäevas, siis kui täht asub alumises või ülemises kulminatsioonis.

  • Põhjatähe traditsiooniline ladinakeelne nimi on Stella Polaris ehk Polaris.
  • Astronoomias on tähe süstemaatiline nimi α Ursae Minoris (lühendatult α UMi või Alpha UMi.
  • Kaugus Maast 323 valgusaastat. (2012. a Kanada Halifaxi ülikooli teadlase David Turneri täpsustatud andmetel.)

Rohkem tulemusi...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
Translate »