Kirjandushuviliste kogemused

1. aprilli hommikul asusid Keila Kooli esindavad meeskonnad teele Tartusse, et panna enda teadmised proovile eesti kirjanduse olümpiaadi lõppvoorus. 2021. aasta sügisel esimest korda Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi korraldatud võistluse tänavuseks teemaks oli Kristiina Ehin ja Jaan Kross. Eelvoorust lõppvooru pääsemine eeldas kirjanike elu ja loominguga süvitsi uurimist: loeti nii eluloo-, proosa- kui ka luuleraamatuid ja vaadati filme „Vetelkõndija“ ja „Köielkõndija“ ning sarja „Wikmani poisid“. Kui eelmisel aastal toimus lõppvoor Gustav Adolfi Gümnaasiumis, siis seekord võõrustas üle Eesti kokku tulnud võistkondi Miina Härma Gümnaasium. Mnemoturniirina korraldatud lõppvooru küsimused olid krõbedad. Oli nii kuulamis- kui ka piltküsimusi, näiteks pidid võistlejad vastama küsimustele Krossi luuletusest loodud laulu „Imeline laas“ kohta. Üks keerulisemaid küsimusi nõudis Ehini ja Krossi tsitaatidesse puuduvate sõnade lisamist. Lisaks võistlusmomendile pakkus meeskondadele pinget võimalus ühe korra mikrofoni öelda enda pakutud vastus. Võistluse žüriisse kuulusid Jaan Krossi noorem poeg Märten Kross ja EESi juhatuse esimees Kaja Sarapuu, Kristiina Ehinit asendas kirjandusteadlane Joosep Susi. Kahes vanusegrupis (9.–10.klass ja 11.–12.klass) osales kokku 28 võistkonda. Oma vanuserühmas sai Keila Kooli 12. klassi meeskond 7.–8. koha ja 9. klass 8. koha. Ehkki auhinnalist kohta ei saavutatud, jäid kirjandushuvilised kogemusega rahule ning noorematel on võimalus end järgmisel korral taas proovile panna.

Liisa-Lotte Hein 12.k